צור קשר עם עורך דין תעבורה במיידי לייעוץ ראשוני

See other templatesSee other templates

נהיגה ללא רשיון נהיגה

בענייננו ישנה הבחנה ברורה בין מצב בו אדם נוהג ברכב כאשר אין בידו רישיון נהיגה כחוק, לבין אדם שנוהג ברכב כאשר רישיון הנהיגה שלו פקע מסיבה כזו או אחרת.

כאשר מדובר באדם שלא הוציא רישיון נהיגה מימיו, בתי המשפט וכן התביעה המשטרתית נוטים לראות בו סכנה ממשית בכביש, שכן הוא לא רכש מיומנויות נהיגה בסיסיות וכמובן שלא למד את כללי הדרך (חוקי תנועה, תמרורים ועוד) והוא מזלזל בחוק שאינו מתיר לו לנהוג.
 

אדם שכזה צפוי לעונש פסילה בפועל לתקופת מינימום בת 3 חודשים יחד עם פסילה על תנאי ומאסר על תנאי.

 

לאחרונה, ריבוי המקרים בהם נהגו נאשמים ברכב ללא שהוציאו רישיון מעולם, הביא את בתי המשפט לאמץ יד קשה, בין היתר, כבוד השופטת נוגה אהד מבית המשפט המחוזי במחוז מרכז הורתה על שליחת אדם שנהג ללא רישיון למאסר בפועל לתקופה של שנה.

 

אפשרות שניה עוסקת בסיטואציה בה לאדם היה רישיון נהיגה כחוק, אך בשל קנסות או חובות שלא שולמו, או תיקי הוצאה לפועל וכדומה, רשות הרישוי מונעת את חידוש הרישיון של אותו אדם ולמעשה הופך אותו אדם לאדם ללא רישיון עד שהמניעה תוסר קרי, הקנסות/חובות ישולמו.
 

במקרים כאלו המגיעים לפתחו של בית המשפט, ישנה התחשבות מסוימת מצד השופטים, שנוטים להשית לרוב קנסות על הנאשמים.
 

לעיתים בתי המשפט דוחים את הדיונים על מנת לאפשר לאדם להסיר את המניעה על חידוש הרישיון ולמעשה מאפשרים לו לשוב למשפט כאשר הרישיון חודש, אז הענישה תהיה קלה יחסית.


 

להלן סעיף החוק הרלוונטי:

סעיף 10 א לפקודת התעבורה קובע כדלקמן:

"א) לא ינהג אדם רכב מנועי אלא אם הוא בעל רישיון נהיגה תקף לרכב מאותו סוג, שניתן על פי פקודה זו, ולא ינהג אדם אלא בהתאם לתנאי הרישיון, זולת אם פוטר מחובת רישיון נהיגה ובמידה שפוטר."

Go to top