צור קשר עם עורך דין תעבורה במיידי לייעוץ ראשוני

See other templatesSee other templates

למעלה מ-10,000 תיקי שכרות נפתחים בארץ בכל שנה בממוצע. זוהי עובדה.
 

קשה לתפוס את המספר הזה כנתון יבש, שהרי מאחוריו עומדים 10,000 אנשים. מדובר באנשים מכל קצוות האוכלוסייה, צעירים ומבוגרים, גברים ונשים, עשירים וכאלה שאינם עשירים, מכל הלאומים, שאצל חלקם הגדול המכנה המשותף הוא שהם חפים מכל פשע.  כן רבותיי שמעתם נכון, חפים מפשע.
 

מה הפירוש של הצהרה זו? מדינת ישראל לא באמת רוצה למנוע משיכורים לנהוג בכבישים ולסכן את כולנו, נוח למדינה לקבוע בחוק מספר, (בחוק נקבע ש - 240 מיקרוגרם אלכוהול באויר נשוף זה רף השכרות, ורק בפסק הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים שדן בעניין עוזרי הועלה הרף ל- 290 מיקרוגרם) שכל מי "שהינשוף" קובע שהוא עבר אותו – דינו אחד – נהיגה בשכרות!

 
לו המדינה הייתה רוצה למנוע משיכורים לאחוז בהגה, די היה לה לקבוע בחוק "אסור לשתות ולנהוג" ובשלוש מילים אלו היה בא לציון גואל. אלא מה, במקום זה המדינה הציבה רף מסוים, שנאכף ע"י מכשיר סלקטיבי שאינו מבדיל מי בדיוק נושף לתוכו, האם מדובר אדם גבוה ומלא? האם מדובר בבחורה צעירה שמשקלה פחות מ- 50 ק"ג? האם הנושף סובל ממחלות כרוניות כגון סכרת, אנמיה? די גם בחום שעולה על 37 מעלות כדי לשבש לחלוטין את תוצאות הבדיקה.

 

האם לדעתכם עשרה אנשים שונים, בעלי גובה ומשקל שונה, אשר ישתו בקבוק בירה 330 מ"ל בנפח 5% אלכוהול - הינשוף ימדוד את אותה תוצאה אצל כולם? התשובה היא לא ולא! ככל הנראה אנו נקבל 10 תוצאות שונות לחלוטין, לרבות תוצאות שיראו על פחות מ- 290 מיקרוגרם ותוצאות שיראו על למעלה מ- 400 מיקרוגרם.
 

ברוב המכריע של הנאשמים מדובר באנשים נורמטיביים לחלוטין! לחלקם הגדול אין כלל עבר תעבורתי וכל חטאם היה לקרוא ולהפנים את האמור בספרי הלימוד של התאוריה, או לחומר המועבר בקורסי ריענון הנהיגה של משרד הרישוי - שם מפורשות נאמר כי מותר לשתות בירה אחת, או כוס יין אחת, או מנת וויסקי או וודקה אחת. וכך הם נהגו, לא שתו גרם אלכוהול מעבר לכך. והתוצאה שנמדדה להם היא בין הערכים 290 ל- 400 מיקרוגרם.
 

אך דבר לא יעזור להם ואיש לא ישמע את קולם לאחר שפלט הינשוף יציג תוצאה העולה על 290 מיקרוגרם, והם צפויים מאותו רגע למינימום שנתיים פסילת רישיון בפועל, נוסף על עונשים של פסילה וגם מאסר על תנאי, קנס והתחייבות.

 

מאמרים נוספים על נהיגה בשכרות:

 

אז מה ניתן לעשות? ראשית לא להשתהות ולא לחכות, הדבר המומלץ ביותר הוא לפנות מיד עם קרות המקרה (אפילו בטרם השימוע) לעו"ד שמומחה בתחום השכרות,

 

עו"ד שכזה יעזור לכם מיד בגיבוש קו ההגנה שברוב המקרים יפחית משמעותית מפסילת המינימום בת השנתיים שקבועה בחוק ובמקרים רבים אף יוביל לזיכוי מלא שלכם.
 

אחד הכללים החשובים בהם אנו דוגלים, הוא שמשפט מנצחים בהתחלה עם קו הגנה חזק.

 

» זיכוי נהיגה בשיכרות

בדיקת ינשוף

בדיקת ינשוף

סירוב לבדיקת שכרות

סירוב לבדיקת שכרות

שכרות מכח בדיקת דם

שכרות מכח בדיקת דם

 

טיפים שיעזרו לכם להימנע מנהיגה בשכרות

 

בכל אירוע חברתי או יציאה שלנו אם חברים אנחנו אוהבים לשתות אלכוהול. שתיית משקאות חריפים היא לא עבירה על החוק והיא יכולה לאפשר לנו ליהנות מאוד. כאשר אנחנו שותים אלכוהול אנחנו יכולים ליהנות יותר ולהיות יותר משוחררים בהתנהגות שלנו. כאשר אנחנו שותים אסור לנו להעלות אחר כך על ההגה ולנהוג. אם שותים אלכוהול לא נוהגים כי האלכוהול מוריד את הריכוז שלנו והופך את הרגל שלנו לקלה יותר על דוושת הגז, הוא גם משבש את שיקול הדעת שלנו. נשאלת השאלה איך אנחנו יכולים ליהנות ולשתות מבלי לסכן את החיים שלנו ולהעלות אחר כך על ההגה? חשוב לציין שנהיגה תחת השפעה של משקאות משכרים מנוגדת לחוק והיא יכולה לגרור כלפינו צעדי ענישה חמורים, קנסות ושלילת רישיון.

  

טיפים שיעזרו לכם להימנע מנהיגה בשכרות - נהג תורן

 

אחד הטיפים הטובים ביותר שיעזרו לנו להימנע מנהיגה בשכרות הוא להחליט שכל פעם שאנחנו יוצאים עם החברים שלנו יש נהג תורן. נהג תורן הוא נהג שמסיע את כל החברים ולכן הוא לא שותה אלכוהול המלך היציאה והבילוי המשותף. כל פעם שאנחנו יוצאים אנחנו יכולים שיהיה נהג תורן אחר. שיטה זאת תאפשר לנו לשמור על הבטיחות האישית שלנו ולקיים את החוק כלשונו. נכון, כל מי שתורו להיות הנהג התורן ייהנה קצת פחות, אבל הוא ישמור על החיים שלנו ושלו. נהג תורן יוכל לאפשר לנו ליהנות מאוד מבלי לדאוג ומבלי שנסתכן ונסכן אחרים בכך שננהג שיכורים. 

 

טיפים שיעזרו לכם להימנע מנהיגה בשכרות - לנסוע במונית הביתה

 

 טיפ נוסף שיסייע לנו ליהנות ולשתות מבלי לנהוג שיכורים הוא לקיחת מונית בדרך חזרה הביתה. אם אף אחד מהחברים שלנו לא רוצה להיות נהג תורן וכולנו רוצים לשתות בכיף אנחנו יכולים פשוט לחזור כולם ביחד במונית הביתה. חזרה במונית הביתה תאפשר לכולנו ליהנות ולשתות כמה שאנחנו רק רוצים. במקום שנצטרך לנהוג לאחר ששתינו פשוט נפעל בחכמה ונעשה את המעשה הנכון- לא ננהג הביתה שיכורים.

חשוב לומר, שמדי שנה קורות הרבה תאונות דרכים קשות בגלל נהגים שיכורים. בעיית הנהיגה בשכרות היא לא בעיה ארצית אלא בעיה בעלת קנה מידה עולמי. כאשר אנחנו בוחרים לשמור על הבטיחות שלנו ושל הנהגים האחרים בכביש וללא לנהוג לאחר ששתינו אנחנו עושים מעשה מוסרי. אז בפעם הבאה שאנחנו יוצאים לבלות או שנחליט מיהו הנהג התורן או שנחזור הביתה במונית.

 

 

נהיגה בשכרות - דע את זכויותיך!


נהיגה בשכרות היא עבירה על החוק, אך גם כאשר אנחנו עוברים על חוק זה עדיין יש לנו זכויות. הזכות הבסיסית ביותר של מי שנוהג בשכרות היא לקבל ייעוץ והגנה של עורך דין. אם אין לנו כסף לשכור עורך דין המדינה תממן את הסיוע המשפטי שלנו. כאשר עוצרים אותנו יש לנו גם זכות לבקש שיחת טלפון אחת. שיחת טלפון זאת יכולה להיות לכל מי שנרצה כולל אימא שלנו, אבא שלנו, האישה שלנו או הבעל שלנו או כמובן לעורך הדין שלנו. חשוב שנדע מהן הזכויות החוקיות שלנו כי כך נוכל להגן על עצמנו בכל מצב.

 

איזה זכויות יש למי שנוהג בשכרות?


אחת הדברים הראשונים שהמשטרה מבקשת לעשות למי שנתפס בחשד לנהיגה בשכרות הוא בדיקת דם שתקבע את רמת האלכוהול של הנהג בדם. למעשה אנחנו יכולים לסרב שיעשו לנו בדיקת דם. בשביל שייקחו מאתנו דם המשטרה זקוקה או לרשות שלנו או לצו מבית משפט. יש לנו זכות לסרב לבדיקה ולא לשתף פעולה עם המשטרה כל עוד היא לא הציגה בפנינו צו מבית המשפט. גם במקרה שבו המשטרה הציגה בפנינו צו של בית המשפט אנחנו יכולים לערער על הצו וכל עוד הנושא נמצא בדיו בית המשפט אסור לקחת מאתנו דם. זכות נוספת שיש לנו היא לסרב לשתף פעולה עם המשטרה או במילים אחרות לשמור על זכות השתיקה. אנחנו לא חייבים לדבר עם המשטרה כי מה שאנחנו נאמר יכול להפליל אותנו.

 

מהן הזכויות שלנו אם נתפסנו נוהגים שיכורים?


זכויות נוספות שיש לנו במקרה שנתפסנו נוהגים שיכורים הן רבות ומגוונות. אחת מזכויות בסיסיות אלו כוללת התייעצות עם עורך דין. ברוב המקרים לא נהוג להשאיר נהג שנתפס שיכור במעצר ואם אכן משאירים אותנו במעצר אנחנו יכולים לערער על החלטת בית המשפט ולנסות ולהפוך אותה בבית דין גבוהה יותר. זכות נוספת שיש לנו היא הזכות לערער על שלילת הרישיון שלנו בעקבות כך שנתפסנו נוהגים בשכרות.


לסיכום, ניתן לומר שנהיגה תחת השפעת אלכוהול היא טעות וגם עבירה חמורה על החוק. למרות שטעינו ונהגנו בשכרות לאחר ששתינו משקאות אלכוהוליים עדיין יש לנו זכויות. מודעות לזכויות החוקיות שלנו תסייע לנו להגן על עצמנו ולא לסבול יותר מדי. המדינה בה אנחנו חיים היא דמוקרטית והיא מעניקה לכן לכל אחד את חזקת החפות וזוהי הזכות הגדולה ביותר שלנו.

 

נהיגה בשכרות וביטוח רכב - זכויות המבוטח במקרים של נהיגה בשכרות

 את מאמר זה אפתח במקרה אמיתי של לקוח ממשרדי נקרא לו דוד (שם בדוי). לפני כמה חודשים נסע דוד ברחובות ראשון לציון בשעת לילה מאוחרת. באחת הצמתים בעיר התנגש רכבו של דוד בג'יפ מרצדס חדש ונצץ.

כתוצאה מהתאונה התהפך רכבו של דוד והוא נפצע ופונה לבית החולים. בבית החולים נלקחה ממנו דגימת דם שלימים נדגמה בה כמות אלכוהול של פי 4 מהמותר בחוק. כתב אישום חמור על נהיגה בשכרות וגרימת תאונה הוגש מיד לבית המשפט בפתח תקווה.

בטרם החלו הדיונים בתיק, התקשר דוד בבהילות למשרדי ואמר כי קיבל לידיו תביעה כספית על סכום המתקרב ל 200,000 ש"ח מחברת הביטוח של רכב המרצדס בו הוא פגע.

לדוד היה ביטוח צד ג' בעת התאונה, אך משהוגש כתב אישום כנגדו בגין נהיגה בשכרות וגרימת תאונה, חברת הביטוח טענה כי פוליסת הביטוח איננה מכסה מקרים בהם המבטוח נהג את רכבו בעודו בגילופין.

אז מה המציאות הנוהגת כיום? האם לחברת הביטוח זכות להתנער ממבוטח מקום בו הוא מואשם בנהיגה בשכרות? מה לגבי עבירות אחרות? האם כל עבירת תעבורה גוררת את ביטול הכיסוי הביטוחי?

בפסק דין שניתן לאחרונה דן כבוד השופט גלעד הס, בתביעה של צעיר שנהג ברכב כשהוא שיכור וכאשר ניידת משטרה הורתה לו לעצור, הוא החל לברוח ממנה בנהיגה פרועה בניגוד לתנועה ובמהירות מופרזת. תוך כדי בריחתו פגע נהג הרכב במספר רכבים עד שנעצר.

חברות הביטוח שביטחו את אותם רכבים שניזוקו הגישו תביעה נגד הנהג ונגדחברת הביטוח מגדל שביטחה אותו.

הנהג הודה באחריות לתאונות ולנזקים וטען כי הוא מבוטח בביטוח צד ג'. חברת הביטוח מגדל שיבטחה אותו, טענה כי הנהג ביצע פעולות שאינן חוקיות, למשל בריחה ממשטרה, נהיגה בשכרות ועל כן הכיסוי הביטוחי אינו חל.

כבוד השופט גלעד הס קבע כי שלילת פוליסת הביטוח תפגע בנהגים חפים מפשע. השופט סקר את הפסיקה הנוהגת אשר ממנה עולה כי בתי המשפט אינם נוהגים לשלול את הכיסוי הביטוחי. בתי המשפט השונים נחלקו בפסיקתם בנושא מקום בו היו עבירות נוספות או התנהגות עבריינית של הנהג.

"לא אכחיש כי התגובה הרגשית המיידית הינה לכיוון שלילת הכיסוי הביטוחי מנהג זה", ציין השופט הס, אך למרות זאת, גרס בית המשפט כי אפילו המקרים הקשים ביותר של נהיגה בשכרות ואף יחד עם עבירות חמורות נוספות, אינם מצדיקים את ביטול פוליסת הביטוח ושלילת הכיסוי.

"גם המקרים החמורים ביותר של נהיגה בשכרות, גם ברמה גבוהה ובצירוף נסיבות מחמירות אינם מצדיקים את שלילת הכיסוי הביטוחי."

עוד קבע השופט כי שלילת הביטוח יכולה לפגוע באנשים אחרים שהיו מעורבים בתאונה או באירוע והם אינם נהגו ברכב ושלילת הכיסוי הביטוחי בהכרח תשלול מהם פיצוי מחברת הביטוח. השופט ציין כי לדעתו שלילת ביטוח לא תרתיע נהג שאוחז בהגה בעודו נוהג בשכרות.

במקרה דנן, קבע השופט הס, כי הדרך הנכונה היא לחלק את האחריות בין הנהג האשם לחברת הביטוח וכך עשה - בכלי של חלוקה חוזית קבע כי חברת הביטוח תישא בסך של 60% מגובה הנזק והנהג ישא ביתרת ה- 40% בהתאם לאשם התורם שלו.Go to top