צור קשר עם עורך דין תעבורה במיידי לייעוץ ראשוני

See other templatesSee other templates

מכשיר הדבורה

 

לשם אכיפת מהירות נסיעה בכבישי הארץ, עושה משטרת ישראל שימוש באחד המכשירים המדוייקים והאמינים הקיימים כיום בשוק - מכשיר ה"דבורה".

ה"דבורה" מותקנת על גג ניידת משטרה, והיא מצויידת בשתי אנטנות, לפנים ולאחור, אשר טווח הקליטה שלהן מכסה רדיוס של קילומטר, דבר המאפשר למעשה למדוד כל כלי רכב שנע בתחום זה.

את ה"דבורה" ניתן להפעיל במספר מצבים: אם כאשר הניידת נייחת או כאשר הניידת נוסעת.
הקושי להבחין במכשיר ה"דבורה", יחד עם טווח אכיפה גדול יחסית, מאפשר למשטרה לאכוף ביתר קלות עבירות מהירות.

ה"כוורת" של משטרת ישראל מונה כיום כ - 40 מכשירים המותקנים על ניידות בכל רחבי הארץ.

מכשיר זה הוא מכשיר מדידה אלקטרוני ומשכך יש להקפיד על תקינות המכשיר ולא פחות חשוב מכך, על נהלי הפעלה מצד השוטרים בניידת. חשוב לדעת כי כל כשל בהפעלת הדבורה יוביל להפחת מיידתית בעונש הפסילה ובמקרים רבים מוביל למחיקת כתב האישום ולזיכוי הנאשם.

אז כפי שציינתי לעיל, ה"דבורה" היא מכשיר אלקטרוני וככזה ישנן מגבלות שלא מאפשרות אכיפה כלל או לפחות לא אכיפה אפקטיבית.

ראשית, נציין כי הכלל החשוב ביותר הוא כי הרכב הנמדד יהיה בנסיעה לבדו בנתיב בעת המדידה. במידה ורכבים נוספים נוסעים בצמוד או במקביל אליו אזי לא ניתן לייחס מהירות לכלי רכב ספציפי, ה"דבורה" אינה מציינת איזה רכב הוא שנמדד אלא רק מהירות - באופן תיאורטי אם מספר רכבים יסעו במהירות גבוהה אפילו הרבה מעל המותר אולם הם יהיו קרובים פיזית זה לזה, לא ניתן יהיה לרשום דו"ח כנגד אף אחד מהם! כי אם לא ניתן לאמת את זהות הרכב לא ניתן לרשום את הדו"ח ואם נרשם דו"ח שכזה, זהו כשל שיכול להוביל לזיכוי.

שנית, תנאי הסביבה והדרך. במקרים בהם יורד גשם או לחילופין תנאי שרב המלויים באבק רק אזי המדידה לא תהיה תקינה! אלמנטים אלו יכולים להשפיע על תקינות המדידה כך לא ניתן יהיה לאמת בוודאות את מהירות הנסיעה. במקרים בהם נרשם דו"ח במזג אוויר כפי שמצויין, המלצתי היא לומר זאת מפורשות לשוטר ולוודא שהדברים יירשמו בדברי הנהג בדו"ח וכן להוציא טלפון סלולארי ולצלם כמה תמונות או סרטון. לתמונות שיצולמו בזמן אמת יש כוח אדיר ובכוחן לבטל את דו"ח הדבורה והוביל לזיכוי.

כך גם לעניין תנאי הדרך, במידה והנסיעה היא בכביש מפותל אזי הבעיה של השוטר, מפעיל ה"דבורה" היא כפולה, תחילה עליו לדאוג כי שדה הראייה וטווח הגילוי יהיו פנויים ותקינים ושנית לאחר המדידה עליו לשמור עלקשר עין רצוף עם הרכב אותו הוא מדד, כל ניתוק של קשר עין ולו הקטן, יכול להוליד ספק שבבוא היום יוביל למחיקת כתב האישום ולזיכוי מעבירת המהירות.

עוד חשוב לציין דברים שעלולים להשפיע על מכשיר ה"דבורה" ליקויים בחיבורי החשמל בניידת, נפילות מתח, גלי רדיו למינהם הללו יכולים להוביל לשיבוש במדידה ובתוצאה המתקבלת. אדגיש כי ליקויים שכאלו מתגלים לרוב ע"י עו"ד מיומן שיודע מה עליו לחפש ודורש את החומר הרלוונטי מהמשטרה, ממצא שכזה יכול בהחלט להוביל לביטול דו"ח הדבורה ולזיכוי.

בהגיעכם לבית המשפט עם דו"ח מהירות, בית המשפט בחון מספר דברים על מנת לקבל את ממצא המהירות שהופק מה"דבורה". יש לבחון את המיקום של הניידת והזמן בו בוצעה המדידה, יש להציג תעודת כיול ותקינות למכשיר ולאחריו יש להציג תעודת מפעיל מוסמך של השוטר שביצע את המדידה.

עוד יש לבדוק כי לא נפל פגם בהפעלת המכשיר ובזיהוי חד משמעי של הרכב הנמדד. כמו כן, יש לאמת עם השוטר שהפעיל את ה"דבורה" כי המהירות של הניידת בה הוא נסע תאמה למהירות שהוצגה בצג המכשיר והכל כאמצעי ביטחון נוסף לצורך אימות המהירות שנמדדה.

אז אחרי כל זה, מה עושים אם נתפסים בעבירת מהירות ע"י מכשיר הדבורה ואיך ניתן להגיע לזיכוי?

כפי שציינתי לעיל, התגובה הראשונית שלכם כנהגים היא קריטית!! עליכם להודיע מיד לשוטר ולוודא כי אכן תגובתכם נרשמת בטרם אתם חותמים על הדו"ח. יש לציין כל פרט כמו למשל, רכבים נוספים שנסעו במקביל אליכם (אם אפשר אפילו סוג רכב, צבע וכו') יש לציין את תנאי הכביש ומזג האוויר במידה וירד גשם או משהו דומה. באם השוטר נסע בנתיב המקביל אליכם והיה עליו לבצע פנייה פרסה כדי להגיע אליכם אז יש לציין כי קשר העין לבטח נותק!

שימו לב, ה"דבורה" מתוכננת כך שמכשירים לשיבוש רדאר אינם משפיעים עליה כלל.

כל אלו יובילו עו"ד מקצועי ומנוסה להפחתה משמעותית בעונש הצפוי לכם ובמקרים רבים אף לביטול מלא של כתב האישום ולזיכוי מעבירת המהירות!!

בפקס דין שניתן לאחרונה ע"י כבוד השופט שלמה בנג'ו מבית המשפט לתעבורה בחיפה, זוכה נאשם מעבירת מהירות לאחר שבית המשפט פסל את מכשיר הדבורה!

לעינוכם כתבה שלי אודות פסק הדין המזכה שפורסמה באתר YNEThttp://www.psakdin.co.il/Document/%D7%9E%D7%9B%D7%A9%D7%99%D7%A8-%D7%94-%D7%93%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%A2%D7%93%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%9C%D7%90-%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%9F-%D7%A0%D7%94%D7%92-%D7%91%D7%9E%D7%94%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-139-%D7%A7%D7%9E-%D7%A9-%D7%95%D7%96%D7%95%D7%9B%D7%94#.Va4H3Pmqqkp

Go to top