עורך דין תעבורה T&N

עורך דין תעבורה

נהיגה ללא רישיון נהיגה

אחד מהמצבים הכי חמורים היא הימצאו של נהג הנוהג ברכב ללא שיש לו רישיון נהיגה. בתי המשפט מתייחסים לעבירה זו כחמורה ביותר.

מה היא ההגדרה לנהיגה ללא רישיון?

  • נהג אשר יש לו רישיון נהיגה אך אינו בתוקף, הווה אומר, לא חידש רישיונו בזמן, או נמצא במסגרת פסילת רישיון.
  • נהג בעל רישיון לכלי רכב מסוים אשר נתפס נוהג על רכב מסוג אחר.
  • נהג הנתפס נוהג ברכב מבלי שעבר את מבחני הרישוי, ואין בידו כלל רישיון נהיגה (בלתי מורשים לנהיגה)
  • התרת נהיגה לנהג שאינו מורשה

קיימת אבחנה בחוק בין סוגי הנהגים כפי שהוזכרו, כאשר העונש החמור ביותר ייגזר על נהג בלתי מורשה לנהיגה. גם עבור נהגים אשר נהגו ברכב אשר אין בידם רישיון לנהוג בו או לא חידשו את רישיונם בזמן תיגזר ענישה אך קלה יותר.

עבירת נהיגה ללא רישיון נהיגה

עבירה זו היא בין החומרות ביותר שיכולות להיות. נהיגה ללא רישיון נהיגה, או נהיגה בזמן פסילת רישיון. לאף אחד לא משנה בדיוק מי פסל לכם את הרישיון, מתי ולכמה זמן הפסילה, לכם אסור לעלות על רכב ולנהוג לא משנה מה הנסיבות. תוכלו להסביר ולנמק מה הנסיבות, אך עדיין תהיה ענישה ולא רק בכדי ליצור התרעה, ענישה כלשהי עלולה להשליך עליכם בכל הרשעה. נהיגה ללא רישיון הופכת אתכם לאנשים שאינם מורשים לפי חוק לנהיגה והעונשים למעשה נעים משלילה של רישיון עד למאסר של שנתיים.
אם הייתם מעורבים בזמן הנהיגה ללא רישיון בעבירת תאונה, מצבכם רק הולך ויחמיר, קל וחומר אם כתוצאה מכך אדם אחר או אפילו רכוש נפגע מכך. מרגע שנתפסתם בזמן העבירה, יש לדאוג לייצוג משפטי כדי שיבחן את הליך כתב האישום נגדכם ואת הראיות העומדות נגדכם.

נהיגה ללא רישיון בתוקף

רישיון ללא נהיגה בתוקף הוא כאשר אדם נוהג בכלי רכב שיש לו רישיון לעשות כך, אחרי שעבר את כל הנדרש ממנו כולל מבחן תיאורה ומבחן טסט שהוביל אותו אל קבלת הרישיון הסופי. לא כל אדם שרצה להיכנס אל תא נהג ולהתחיל בנסיעה הוא עדיין מאושר לעשות זאת, לכן, צריכים רישיון בתוקף שמתאים לסוג הרכב שבו אתם נוהגים. כל מעשה של נהיגה ללא רישיון במודע, היא מעשה של התרסה כנגד מערכות החוק וזאת בית המשפט אינו רואה בעין יפה כלל.

נהיגה ללא רישיון רכב – לא מורשים לנהיגה

מצב של נהיגה ללא רישיון הוא לא רק עבור אנשים שמעולם לא הוציאו רישיון נהיגה לנהוג ברכב, אלא דגם עבור אלה שכן היה להם רישיון בעבר, אך נכון לאותה תקופה זו רישיון הנהיגה שלהם במצב של פסילה או טרם חודש.
מבחינה חוקית לא משנה לחוק מדוע אותו אדם שנתפס נוהג ללא רישיון רכב אין רישיון כזה, אלא עובדה הברורה מאליה כי הוא ביצע עבירה תנועה של נהיגה ללא רישיון. למעשה כל אדם שאינו מוגדר כלוקה בשלו יודע כי חייב רישיון נהיגה בכדי לנהוג בכלי רכב.

נהיגה ללא רישיון – עבירה חמורה עם עונש בהתאם

במקרה כזה ומדובר בקטין, הקטין יישפט על עבירה בבית משפט לנוער ולא בבית משפט לתעבורה. אתם ודאי שואלים את עצמכם שגם ככה אין לו רישיון, אז איך למעשה הוא ייענש? למעשה, הפסילה של רישיון הנהיגה של הקטין תהיה מהרגע שהקטין יקבל רישיון נהיגה. במקרה ואין לאדם רישיון יש להפקיד תצהיר הפרדה, במקום הרישיון שאותו הנהג לא הוציא מעולם. כך למעשה נהג אשר קיבל פסילה על נהיגה בשכרות ואין לו רישיון נהיגה יהיה עליו להפקיד תצהיר במקום זאת.

עונשים לפי חוק:
נהיגה ללא רישיון נהיגה כאשר רישיון הנהיגה לא בתוקף

במצב זה לנהג היה בשלב כלשהו רישיון נהיגה, אולם במועד ביצוע בעבירה האמורה הרישיון אינו תקף. כמובן שחומרת העבירה תלויה במספר משתנים ובעיקר במשך הפקיעה של רישיון הנהיגה:

  • נהיגה שלא חלפו 6 חודשים מיום פקיעת הרישיון – קנס של 250 ₪ ונקודות רישוי.
  • נהיגה שהרישיון פקע מעל 6 חודשים ועד שנתיים – קנס 750 ₪ ונקודות רישוי.
  • נהיגה שהרישיון פקע מעל שנתיים – הזמנה לבית המשפט לתעבורה ונקודות רישוי ובית המשפט יוכל להעניש את הנהג על פי שיקוליו.

נהיגה ללא רישיון מתאים:

כאשר נהג נוהג בכלי רכב מסוג מסוים, אך רישיון נהיגתו התקף הוא בכלל לסוג אחר, הוא ימצא עצמו עומד לדין באישום של נהיגה ברכב שלא בהתאם לתנאי רישיון – וגם דין עבירה זו לפסילה לא קצרה. בתי המשפט לתעבורה רואים זאת בחומרה רבה, נכון במקרה זה לנהג יש מושג בכללי הדרך, אך אין לו רישיון כנדרש והענישה מחמירה ביותר ויכולה להגיע במצבי קיצון לכדי מאסר בפועל, אם כי הדבר כאמור תלוי בנסיבות וניתן לצאת מזה אף ללא פסילה כלל, שוב תלוי בהכנה ובייצג הנאות וכמובן בשופט.

נהיגה ללא רישיון כלל:

אדם הנוהג ללא רישיון נהיגה, לרוב אינו בקיא בחוקי התנועה ובאופן הפעלת הרכב, בכך יש כדי להוות סיכון ממשי ומידי לציבור משתמשי הדרך. בעקבות זו חומרתה של העבירה מצדיקה הטלת עונש מאסר בפועל גם כאשר מדובר בעבירה ראשונה.
החוק מדבר על תקופת מאסר של 2 שנים ופסילה מינימלית של 3 חודשים למורשעים בעבירה זו החל מקבלת רישיון עתידי.

לסיכום

נהיגה ללא רישיון, נהיגה ללא רישיון מתאים, נהיגה עם פסילת או שלילת רישיון ונהיגה עם רישיון נהיגה לא בתוקף אלה עבירות תעבורה חמורות מאוד. בית המשפט אינו רואה עבירות אלה בעין יפה וברוב המוחלט של המקרים הנהגים מקבלים ענישה בהתאם.

נהיגה ללא רישיון נהיגה

אז מה היה לנו עד עכשיו?

דילוג לתוכן